ПРРО та класичні касові системи. Особливості використання.

Сучасні технології дають змогу легко автоматизувати облік та ведення бізнесу. Однак не завжди їхнє застосування може бути обґрунтованим. 2020 року згідно із Законом України «Про використання реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було розширено перелік суб'єктів, які зобов'язані використовувати у своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій, а також додано можливість використовувати програмні РРО. У зв'язку з цим у підприємців постане питання, яке рішення для обліку обрати для себе в тій чи іншій сфері діяльності.

Разом із запровадженням можливості використовувати нові технології (ПРРО) з'явилися і нові нюанси застосування таких РРО. Тому юристами компанії ПФ «СТЦ-Істок» підготовлено порівняльну таблицю особливостей використання класичних РРО та нових програмних - ПРРО.

Трохи детальніше, що ж це за нововведення - Програмний РРО.

Це програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс, що використовується на будь-якому пристрої (комп'ютер, планшет або смартфон), в якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу. Контролюючий орган (Податкова), відповідно до Законодавства України забезпечує безкоштовне програмне рішення для подальшого використання суб'єктами господарювання.

Касовий апарат - класичне рішення, застосовується якщо на торговій точці не передбачено використання комп'ютера. Є можливість підключення додаткового обладнання - електронних ваг, сканер штрих-коду. У деяких моделях можна програмувати касовий апарат, знімати звітність віддалено використовуючи додатково Програмне забезпечення (посилання). Оптимальний варіант для бюджетної автоматизації обліку.

Фіскальний реєстратор - принтер фіскальних чеків, працює під управлінням комп'ютера і програмного забезпечення (облікове ПЗ для торгівлі, яке дозволяє використовувати фіскальну техніку). Дозволяє оперативно видати покупцеві чек.

Головною відмінністю ПРРО від класичних касових апаратів і фіскальних реєстраторів є те, що фіскалізація і друк чека в традиційних апаратах відбувається одразу і дані зберігаються в апараті, в той же час Програмний РРО для друку чека зв'язується з сервером Податкової, отримує там номер чека і після друку не зберігає в собі дані. Уся інформація про продажі та чеки має оброблятися і зберігатися на сервері Податкової.

У таблиці нижче наведено особливості роботи фіскальної техніки.

Функції РРО Класичний РРО Програмний РРО Коментарі
Фіскалізація >Фіскалізація здійснюється в мікросхемі або в наборі мікросхем, який знаходиться всередині фіскального блоку. >Фіскалізація здійснюється на фіскальному сервері Державної податкової служби. Тобто фіскальний номер кожному чеку, який генерується програмним РРО за кожною розрахунковою операцією, присвоюється фіскальним сервером ДПС.

При збоях у роботі фіскального сервера ДПС документально підтвердити факт здійснення розрахункової операції, використовуючи програмний РРО, неможливо. З класичного РРО завжди можна зчитати дані, що знаходяться на мікросхемах.

У разі наявності спору з органом державної податкової служби, платник податку повинен буде довести обставини, на яких ґрунтуються його вимоги або заперечення (наприклад: факт проведення розрахункової операції з використанням РРО, оприбуткування готівки). Такий обов'язок передбачено ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного провадження України, електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що може зберігатися на портативних пристроях (картках пам'яті, мобільних телефонах), серверах, інших місцях зберігання даних в електронній формі (зокрема в мережі Інтернет).

У разі судового спору з органами податкової служби, надати електронні докази, що знаходяться на фіскальному сервері ДПС, за операціями, проведеними за допомогою програмного РРО, платник податків не зможе. Використовуючи класичний РРО, у платника податків, незалежно від волі ДПС, завжди є можливість зняти дані з розрахунково-касового апарату.

Захист

У чеку є захист від підробки;

Спеціальні шрифти, логотип виробника РРО, заводський номер і фіскальний номер РРО. Дані у фіскальних реєстраторах або касових апаратах шифруються вбудованим модулем без участі користувача.

У чеку всього цього немає.

Використовуються стандартні шрифти.

Використовується Ключ Електронно-цифрового підпису, необхідна авторизація користувача. Для кожного окремого касира потрібна своя авторизація.

Підробка чека може бути зроблена на будь-якому принтері. Захист у чеку повністю відсутній. Недобросовісний покупець, або шахрай може вимагати кешбек.

Для доведення незаконних дій третіх осіб, суб'єкт господарювання, який використовує програмний РРО, повинен звертатися до Державної податкової служби.

Суб'єкт господарювання, який використовує класичний РРО, може самостійно обґрунтувати (довести) протиправність дій третіх осіб, використовуючи дані, витягнуті з класичного розрахунково-касового апарату.

Друк чеку, Залежність від інтернету Видача чека покупцеві відбувається без жодних затримок. Можливість роботи без інтернету до 72-х годин. Якщо у вашому магазині немає стабільного інтернет-підключення, тоді вам підійде класичний РРО. За відсутності електрики можливо здійснювати продажі за розрахунковими квитанціями.

Зі слів розробників ПРРО, затримка у видачі чека (звернення ПРРО до фіскального сервера за номером чека, отримання відповіді та звіту на сервер ДПС) мінімум 20 секунд.

Залежить від інтернету. Без інтернету може працювати не більше 168 годин на місяць (не більше 36 годин поспіль) за умови, що є зарезервовані фіскальні номери.

У разі відключення електрики або виходу з ладу техніки, не можна проводити продажі.

Передача даних і робота сервера ДПС залежить від якості зв'язку, наявності доступу в Інтернет. Таким чином, робота сервера може давати затримку в присвоєнні фіскального номера чеку і відбуватися невизначену кількість часу. Такі особливості в роботі програмного РРО можуть призвести до втрати клієнтів.

Використання класичного РРО дає можливість формувати і видавати чек клієнту без затримок.

Фіскальна пам'ять і зберігання чеків

Є фіскальна пам'ять, яка зберігає всю виручку за кожен день і загальну суму виторгу за час роботи РРО, а також кількість чеків і багато іншої корисної інформації.

Фіскальна пам'ять програмно і технічно захищена від сторонніх втручань.

Фіскальна пам'ять знаходиться на сервері Податкової (хмарний сервіс).

У разі перевірки перевіряючих органів, можуть бути проблеми з отриманням об'єктивної інформації про роботу РРО. Що може призвести до необґрунтованих штрафних санкцій.

У разі наявності спору з органом державної податкової служби, платник податку повинен буде довести обставини, на яких ґрунтуються його вимоги або заперечення відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі судового спору з органами податкової служби, надати електронні докази, що знаходяться на фіскальному сервері ДПС, за операціями, проведеними за допомогою програмного РРО, платник податків не зможе. Використовуючи класичний РРО, у платника податків, незалежно від волі ДПС, завжди є можливість зняти дані з розрахунково-касового апарату.
КСЕФ >Контрольна стрічка в електронній формі (КСЕФ), яка зберігає всі чеки в апараті за кожним робочим днем і за весь час роботи РРО. Відсутня

Практика показує, що не завжди дані отримані з РРО в ДПС збігаються. Це веде до оперативних перевірок. Коли використовується класичний РРО свою правоту можна довести як на місці перевірки, так і в суді.

У разі таких перевірок з використанням ПРРО доводити нічим, що веде до негативних наслідків.

Фактично при використанні класичного РРО, інформація про розрахунково-касову операцію зберігатиметься як на електронному сервері ДПС, так і на мікросхемі розрахунково-касового апарату. У разі розбіжності, втрати, недоступності даних на сервері ДПС, у користувачів класичного РРО завжди є альтернативна можливість отримати інформацію про розрахункову операцію, яка відповідатиме поняттю доказу, визначеному ст.ст. 72-90 КАС України та відстояти свої оспорювані або порушені права.

Термін експлуатації та надійність 7 років. Спеціалізований пристрій, з власною прошивкою. Не схильний до комп'ютерних вірусів. 3-4 роки, залежить від обладнання, на якому буде встановлено додаток ПРРО. Працює на планшетах, смартфонах і комп'ютерах. Можлива нестабільність роботи на бюджетному сегменті «гаджетів» або відсутність сумісності з периферійними пристроями (чекові принтери, сканери штрих кодів, інше) У сучасному світі черги біля каси або затримки неприпустимі для успішного бізнесу, стабільна робота обладнання протягом усього терміну експлуатації - перше, на що варто звертати увагу.
Технічна підтримка Спеціалізовані Сервісні Центри під час обслуговування класичних РРО здійснюють підтримку та консультації користувачів. Технічна підтримка залежить від конкретного розробника того чи іншого Програмного продукту. Відповідно і швидкість вирішення можливих питань і труднощів, пов'язаних з роботою ПРРО. У сучасному світі черги біля каси або затримки неприпустимі для успішного бізнесу, стабільна робота обладнання протягом усього терміну експлуатації - перше, на що варто звертати увагу

У підсумку слід зазначити, що Програмні РРО - технологія нова і працює в тестовому режимі, говорити про ті чи інші переваги складно. Водночас касові апарати та фіскальні реєстратори - перевірене часом рішення, що підтримується більшістю облікових програм і сумісні з різним периферійним обладнанням. У будь-якому разі, ухвалювати рішення про вибір тієї чи іншої технології слід з огляду на всі наявні фактори ведення Вашого бізнесу - який саме РРО використовувати вирішувати тільки Вам.

Рекомендуємо звернути увагу

Автори статей
СТЦ-ІСТОК

Коментарі (0)

На даний момент коментарів ще немає

Ваш коментар

Ви відповідаєте на коментар

Товар додано до списку бажань
Товар додано до порівняння